اثر مخرب بودجه ۹۹ بر نرخ ارز در سال آینده

 اگر بودجه قرار باشد اجرایی شود، به طور قطع در سال ۹۹ مجدد یک جهش ناگهانی را در مورد ارز خواهیم داشت و همان اتفاقی که در سال ۹۷ رخ داد، در سال ۹۹ نیز رخ خواهد داد.

خبریجات-به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، مسعود خوانساری اظهار داشت: بودجه کشور در سال 99 هزار و 988 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که از این رقم 484 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت و سه برابر آن به شرکت های دولتی اختصاصی می یابد که 16 درصد رشد یافته است.

به گفته خوانساری، پیش بینی شده است که 40 هزار میلیارد تومان از دارایی های دولت در سال 99 به فروش برسد که این رقم ده برابر شده است؛ بنابراین موضوع مذکور جای رشد دارد، رشد بزرگی هم برای مالیات پیش بینی شده که بالغ بر 170 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است در حالی که دو سال اقتصاد ایران همراه با رکود بوده است پس افزایش رقم مالیاتی از جمله مسائلی است که در بودجه با ابهام مواجه است.

به اعتقاد رییس اتاق بازرگانی تهران، ادامه ارز 4200 تومانی در بودجه نیز به صلاح نیست؛ چراکه همه ما تجربه تلخ ارز 4200 تومانی را در سال 97 داشته ایم و ادامه پرداخت آن برای سال 99 جز رانت و فساد و هرج و مرج در اقتصاد ایران، ثمره ای نخواهد داشت و اگر قرار بر این بود که به مستمندان کمک شود، باید یارانه نقدی بدهیم اما ارز 4200 تومانی به دست مردم نمی رسد و افرادی خاص از این ارز استفاده خواهند کرد.

خوانساری گفت: اگر بودجه قرار باشد اجرایی شود، به طور قطع در سال 99 مجدد یک جهش ناگهانی را در مورد ارز خواهیم داشت و همان اتفاقی که در سال 97 رخ داد، در سال 99 نیز رخ خواهد داد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top