تسهیل ترک سیگار در کلینیک‌های رایگان / وام کارآموزی و کارآفرینی برای ترک‌کنندگان

مدیراجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات خبر داد

مدیر اجرائی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان با اشاره به طرح "مدارس بدون دخانیات" گفت: طرح پاد (پیشگیری از استعمال دخانیات) در دبیرستان‌های شهرستان ورامین با موفقیت در حال اجرا است؛ ضمن اینکه اجرای برنامه‌هایی در زمینه مدارس، محله و بوستان‌های بدون دخانیات، به دنبال گامی به سوی شهرهای بدون دخانیات را پیگیریم.

علی‌عطاء طاهری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به طرح "مدارس بدون دخانیات" گفت: طرح پاد (پیشگیری از استعمال دخانیات) در ۶۲ دبیرستان شهرستان ورامین (دانش آموزان کلاس هفتم با نام پادیاران) با موفقیت در حال اجرا است. همچنین در کنار طرح پاد، طرح آموزش روش‌های کارآفرینی هنری - ورزشی و حرفه‌آموزی برای این نوجوانان با پس‌اندازهای خانوادگی‌شان را پیگیری می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌هایی در زمینه‌ مدارس بدون دخانیات، محله‌های بدون دخانیات و بوستان‌های بدون دخانیات گفت: با اجرای این طرح‌ها به‌دنبال گامی به سوی شهرهای بدون دخانیات هستیم.

طاهری ادامه داد: همچنین در بحث آموزش و فرهنگ‌سازی خانواده‌ها در راستای شعار "پیشگیری بهتر از درمان است"، مرکز فرآموز نفس پاک جمعیت مبارزه با دخانیات با تاکید بر آموزش مهارت اجتماعی "نه به دخانیات" در کودکان و طرح همیاران سلامت (مشابه همیاران پلیس)، در جمعیت مبارزه با دخانیات فعال است و اقداماتی را در این راستا انجام می‌دهد.

وی همچنین از اقدامات در حال انجام برای آغاز طرحی جدید در راستای ترک دخانیات خبر داد و گفت: بر اساس این طرح ضمن تسهیل ترک سیگار در کلینیک رایگان ترک دخانیات جمعیت مبارزه با دخانیات، به شخص وام کارآموزی و حرفه‌آفرینی نیز اعطا می‌شودکه این طرح حمایتی را در مورد اشخاص ترک‌کننده و خانواده‌هایشان در حال پیگیری داریم. جزئیات طرح مصوب، متعاقبا اعلام می‌شود.

طاهری با اشاره به گذشت حدود ۴۰سال از تاسیس و شکل‌گیری جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در کشور، گفت: ۸۵ بیماری با مصرف سیگار، گریبان‌گیر انسان سالم می‌شوند. بر اساس پژوهش‌ها، در گستره این بیماری‌ها، حدود ۲۰ نوع سرطان ایجاد می‌شود که استعمال دخانیات، از علل مهم چنین اختلالاتی است. بنابراین یکی از عوامل خطر مهم سلامت جامعه، همین استعمال مواد دخانی است.

وی به مضرات متعدد قلیان و همچنین مباحث مطرح در زمینه «خروج قهوه‌خانه‌ها از شمول اماکن عمومی» اشاره کرد و افزود: از آنجا که یک ساعت استعمال قلیان به اندازه مصرف ۷۰ نخ سیگار به بدن آسیب می‌رساند، تاکید می‌کنیم که استفساریه دو فوریتی مجلس که در نهایت یک فوریتی شد مبنی بر "استفساریه تبصره یکم ماده ۱۳ قانون جامع کنترل دخانیات و خروج قهوه‌خانه‌ها از شمول اماکن عمومی"، زمینه‌ساز مشکلات فراوان بهداشتی، روانی، فرهنگی، اجتماعی خواهد بود و با عدم امکان ورود آنی ناظران صنفی و قانونی و لزوم کسب مجوز قضایی، عدم نظارت لازم و کافی بر قهوه‌خانه‌ها را شاهد خواهیم بود.

آخرین تغییر در %ق ظ, %13 %320 %1397 %06:%مرداد
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top