بیش از ۳۰۰ هزار قالیباف تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی گفت: در حال حاضر بالغ بر ۳۳۸ هزار نفر از قالیبافان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار دارند

خبریجات-بیش از 300 هزار قالیباف تحت پوشش تأمین اجتماعی هستندبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد حسن زدا معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی اظهار کرد: در اجرای قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار، مصوب مجلس شورای اسلامی، شاغلین در این فعالیت‌ها، مشمول خدمات سازمان تأمین اجتماعی هستند و در حال حاضر بالغ بر ۳۳۸ هزار نفر تحت پوشش این سازمان قرار دارند.

زدا افزود: با توجه به اینکه قانون، صرفاً شاغلین در این فعالیت‌ها را مشمول تلقی می‌کند، طبق نظر کارشناسی مرکز ملی فرش ایران، استاندارد ۴۰۰۰ گره روزانه برای شناسائی شاغلین واقعی تعیین شده است.

وی ادامه داد: بر اساس استاندارد تعریف شده و بازرسی‌های مشترک نمایندگان مرکز ملی فرش ایران و سازمان تامین اجتماعی؛ شاغلین واقعی شناسائی می‌شوند و بیمه افرادی که به منظور استفاده از تسهیلات این قانون ثبت نام کرده و یا بابت سرگرمی و تفنن به امر قالیبافی مشغولند را قطع می‌کنند تا بافندگان واقعی امکان استفاده از این قانون را داشته باشند.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد: بیمه هیچ یک از شاغلین واقعی در این فعالیت قطع نشده و هرگونه ادعایی در این زمینه در واحد‌های اجرایی سازمان تأمین اجتماعی سراسر کشور قابل بررسی است.

زدا با بیان اینکه براساس قانون بیمه اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار محدودیت‌ها و ضوابط معینی برای بیمه این اقشار تعیین شده است، تصریح کرد: در ماده ۳ این قانون و همچنین ماده ۱۲ آئین نامه اجرائی آن تصریح شده است که ارائه خدمات سازمان تأمین اجتماعی به مشمولان منوط به تامین اعتبار در قوانین بودجه سالانه کشور است و سازمان تامین اجتماعی متناسب با تعداد افراد معرفی شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موظف به بیمه کردن مشمولان در چارچوب ضوابط مربوطه است.

وی با بیان اینکه براساس بند "ت" ماده ۷ قانون برنامه ششم توسعه، ایجاد و تحمیل هرگونه بار مالی مازاد بر ارقام مندرج در قوانین بودجه سنواتی، توسط دستگاه‌های اجرائی ممنوع است، گفت: همچنین مطابق بند ۲ ماده ۲۹ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۷۱ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، سازمان تأمین اجتماعی مکلف به اجرای قانون مذکور تا سقف بودجه مصوب سالانه است.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد: مدیران و کارکنان واحد‌های اجرایی سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور تلاش می‌کنند تا از تمامی ظرفیت‌های قانونی برای خدمت رسانی حداکثری به قالیبافان استفاده کنند، اما بودجه مصوب سنوات گذشته پاسخگوی بیمه متقاضیان مربوطه نبوده است و سازمان تأمین اجتماعی در سال‌های ۹۲ تا ۹۶ همواره مازاد بر بودجه مربوطه هزینه کرده است.

زدا تصریح کرد: در سال جاری نیز بابت اجرای قانون یاد شده به مبلغی در حدود ۹۵۰ میلیارد تومان نیاز است، در حالی که مبلغ اختصاص یافته در قانون بودجه با فرض تأمین اعتبار کامل، معادل ۷۷۰ میلیارد تومان است که پاسخگوی پوشش بیمه‌ای بیمه شدگان فعلی نخواهد بود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top